A vizsgabiztosi alapképzés keretében a sikeres elméleti vizsga után 30 munkanap gyakorlati időt kell teljesíteni a közlekedési felügyelőség vagy egy hatósági szerződéssel rendelkező vállalkozás műszaki vizsgáló állomásán. A 30 nap során a vizsgált járművek közül legalább 1 jármű esetében pótkocsi vontatási jogosultság első megállapítását kell végezni.
A gyakorlati idő alatt a járművek időszakos műszaki megvizsgálását felkészült vizsgabiztos iránymutatásával kell végezni.
A gyakorlati idő akkor fogadható el, ha sem a vizsgálóállomás sem a műszaki vizsgabiztos a gyakorlati idő teljesítése alatt nem kerül felfüggesztésre, törlésre, illetve nem történik szerződésbontás.
A Hatóság azt a munkanapot tudja érvényes gyakorlati napként elfogadni, amelyik napon a vizsgabiztos jelölt legalább két jármű időszakos műszaki vizsgálatán részt vett és a jármű adatait regisztrálta a tevékenységi naplón, és azt a felügyelő vizsgabiztossal aláírattatta.
A gyakorlati idő letöltése után a szándék és beleegyező nyilatkozatot, a tevékenységi naplót, az igazolást gyakorlati idő letöltéséről az Innovációs és Technológiai Minisztérium Jármű Módszertani Hatósági Főosztály (1138 Budapest, Váci út 188. D003.; Postacím: 1440 Budapest, Pf. 1.) címre. Amennyiben a gyakorlati idejét több vizsgabiztos mellett vagy több vállalkozásnál kívánja letölteni, abban az esetben annyi szándék és belegyező nyilatkozatot kell küldeni, ahány vizsgabiztossal és vállalkozásnál töltötte a gyakorlatát.
A nyomtatványokat olvashatóan, nyomtatott nagybetűkkel kell kitölteni.
A tevékenységi naplóban feltüntetett vizsgaesemények a szükséges dokumentumok megérkezését követően kerülnek ellenőrzésre.
A Hatóság az ellenőrzést követően a képző szervnek megküldi a gyakorlati vizsgára bocsátható vizsgabiztos jelöltek névsorát. A gyakorlati vizsga időpontjáról és a teendőkről a képző szerv küld értesítést.
A közúti közlekedésről szóló 1988. évi I. törvény 24/A.§ (6) és (7) bekezdése értelmében műszaki vizsgabiztosi tevékenység folytatását a közlekedési hatóság annak engedélyezi, aki büntetlen előéletű.
A büntetlen előéletet három hónapnál nem régebbi hatósági erkölcsi bizonyítvánnyal kell igazolni. Eredményes gyakorlati vizsga után a tevékenységi engedélyt az kaphatja meg, aki a büntetlen előéletét igazolja.
Letölthető anyagok, dokumentum sablonok:
Tájékoztató és dokumentum sablonok a vizsgabiztosi alaptanfolyam gyakorlatáról
% gyakorlat_VB_alap_2019.docx