Innovatív Mobilitás Program – Kérdések és válaszok
Az egyenlő verseny megteremtése érdekében tájékoztatjuk, hogy a megjelent „Innovatív Mobilitás Program” című felhívás kapcsán a következő kérdések érkeztek hozzánk, melyekre az alábbi válaszokkal szolgálunk.
Hány kötelező vállalást szükséges tenni „Kísérleti fejlesztés” esetén? A kiírásban található információ ellentmond a mellékletben találhatónak!
Útmutató
6.3. Kötelező vállalások
Alkalmazott kutatás vagy Kísérleti fejlesztés tevékenység esetén legalább 2 vállalás kötelező ütemenként
Támogatási kérelem
40. Kötelező Vállalások
Alkalmazott kutatás vagy Kísérleti fejlesztés tevékenység esetén a felsoroltak közül legalább 1 vállalás kötelező ütemenként
Az Útmutató 6.3. pontja a mérvadó, tehát „Alkalmazott kutatás vagy Kísérleti fejlesztés tevékenység esetén legalább 2 vállalás kötelező ütemenként” a felsorolt 3 db kötelező vállalási szempont közül. A Támogatási kérelem, a kérdésben hivatkozott szövegezése adminisztrációs hiba miatt került feltüntetésre, mely hamarosan javításra kerül.
A költségtervet, majd az elszámolást konzorciumi tagoknak külön-külön vagy egyben kell benyújtani? A támogatási kifizetés egyben a konzorcium vezető részére történik vagy a konzorciumi tagoknak külön-külön?
Amennyiben egyben történik, akkor is kötelező a konzorciumi tagoknak a bankszámlájukhoz meghatalmazást adni vagy elegendő a támogatás kiutalását kapó konzorciumi vezető bankszámlájára a felhatalmazást megadni?
A költségtervre vonatkozóan, amennyiben az összesített költségtervből világosan kiderül, hogy mely konzorciumi taghoz mely költségtételek tartoznak, abban az esetben nem feltétlenül szükséges konzorciumi tagonként külön dokumentumban benyújtani azt. Megjegyzendő, hogy a támogatási kérelem elbírálása során a kezelhetőbb lenne egy összesített költségterv.
Az elszámolást (pozitív támogatói döntés esetén) a konzorciumi tagoknak külön-külön szükséges benyújtani azt. A támogatási összeg konzorciumi tagonként külön-külön kerül folyósításra, ennek megfelelően az 5. számú melléklet (Felhatalmazó levél bankszámlára vonatkozóan) benyújtása is konzorciumi tagonként külön-külön szükséges.
A beszerzett eszközök és berendezések értékcsökkenésének összege (amortizációs költsége) a kutatási projektben való használatuk mértékéig és idejére teljes egészében elszámolható vagy csak a támogatási intenzitás mértékéig?
Vállalkozás esetében eszközbeszerzésre vonatkozóan mindkét szempontot figyelembe kell venni. Ennek értelmében az adott költségtétel elszámolható összköltsége kapcsán az Útmutató 8.1. I. 2) pontja szerint „A beszerzett eszközök és berendezések értékcsökkenésének összege (amortizációs költsége) a kutatási projektben való használatuk mértékéig és idejére számolható el”. Emellett az adott költségtételre vonatkozó támogatási összeg (melyet a költségtétel elszámolható összköltségéből szükséges kiszámítani) esetében az Útmutató 3.3. „Vállalkozások” pontját szükséges figyelembe venni, mely tartalmazza a maximális támogatási intenzitásokat.
Az Útmutató 8.3. Az elszámolható költségek mértékére, és arányára vonatkozó elvárások pontban megadott Bérköltség maximálisan elszámolható mértéke FT/fő/hó csak a Bérköltségeket foglalja magában vagy a Bérjárulékokat is?
Az Útmutató 8.3. pontjában meghatározott, bérköltségekre vonatkozó maximálisan elszámolható költség mértékek a bérjárulékokat nem foglalják magukban.
Az egyetemnek (kutató-tudásközvetítő szervezet államháztartáson belül) a beszerzések a teljes beszerzési értéken elszámolhatók a támogatásból, vagy az egyetemre is vonatkozik az értékcsökkenés alapján való elszámolhatóság?
Amennyiben az Útmutató 4.1 pontjának megfelelően „a felhívás 3.1. pont a) alpont szerinti nonprofit gazdasági társaság, illetve b)-c) alpont szerinti támogatást igénylő a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerinti kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősül, továbbá” az a) vagy b) pontokban meghatározott feltételnek megfelel a Támogatást igénylő, úgy a Felhívás keretében nyújtott támogatás nem minősül uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásnak. Ebben az esetben nem szükséges megfelelni az Útmutató 8.1 . I. 2) a) pontjának, tehát az adott beszerzés a teljes beszerzési költsége elszámolható a projekt keretein belül.
Megjegyzendő hogy ilyen esetben a támogatási kérelem részeként benyújtandó 6. számú mellékletben (Költségterv) szükséges feltüntetni az érintett költségtétel(ek)re vonatkozóan az „Állami támogatási kategória” oszlopban a „Nem állami támogatás” szövegezést.
Megjegyzendő továbbá, hogy ennek az elszámolható költségnek a támogatási intenzitása az Útmutató 3.3 pontja alapján maximálisan 100% lehet nem gazdasági tevékenységének támogatása esetében.
Egyetem esetében elszámolható a teljes beszerzési érték?
Amennyiben az Útmutató 4.1 pontjának megfelelően „a felhívás 3.1. pont a) alpont szerinti nonprofit gazdasági társaság, illetve b)-c) alpont szerinti támogatást igénylő a 651/2014/EU bizottsági rendelet 2. cikk 83. pontja szerinti kutató-tudásközvetítő szervezetnek minősül, továbbá” az a) vagy b) pontokban meghatározott feltételnek megfelel a Támogatást igénylő, úgy a Felhívás keretében nyújtott támogatás nem minősül uniós versenyjogi értelemben vett állami támogatásnak. Ebben az esetben nem szükséges megfelelni az Útmutató 8.1 . I. 2) a) pontjának, tehát az adott beszerzés teljes beszerzési költsége elszámolható a projekt keretein belül.
Megjegyzendő hogy ilyen esetben a támogatási kérelem részeként benyújtandó 6. számú mellékletben (Költségterv) szükséges feltüntetni az érintett költségtétel(ek)re vonatkozóan az „Állami támogatási kategória” oszlopban a „Nem állami támogatás” szövegezést.
Megjegyzendő továbbá, hogy ennek az elszámolható költségnek a támogatási intenzitása az Útmutató 3.3 pontja alapján maximálisan 100% lehet nem gazdasági tevékenységének támogatása esetében.
A támogatási kérelem beadásához szükséges a végleges, aláírt konzorciumi együttműködési megállapodás is?
Igen, az Útmutató 19. pontjának megfelelően, annak 7. sz. melléklete szerint, releváns adatokkal kitöltve és aláírva szükséges benyújtani a végleges konzorciumi együttműködési megállapodást a támogatási kérelem benyújtásakor.
A költségterv táblázatot minden konzorciumi partner külön be kell hogy nyújtsa?
Amennyiben az összesített költségtervből világosan kiderül, hogy mely konzorciumi taghoz mely költségtételek tartoznak, abban az esetben nem feltétlenül szükséges konzorciumi tagonként külön dokumentumban benyújtani azt. Megjegyzendő, hogy a támogatási kérelem elbírálása során a kezelhetőbb lenne egy összesített költségterv.
A letöltött költségterv táblázatban szerepel a „személyi jellegű ráfordítások összesen a pályázati összeg 15%” szöveg. Ez a feltétel a pályázati kiírásban nem jelenik meg. Mi ezzel kapcsolatban az állásfoglalás?
A személyi jellegű ráfordítások kapcsán a 15%-os határra vonatkozó megjegyzés adminisztrációs hiba miatt került bele a költségtervbe. Ennek megfelelően a költségterv (6. sz. melléklet) javításra került, amely elérhető a következő linken: https://www.kti.hu/modositasra-kerult-az-innovativ-mobilitas-program-dokumentacioja
A 2. sz. mellékletet (de minimis nyilatkozat) konzorciumi tagonként, vagy a konzorciumra vonatkozóan egyben a konzorciumvezető cégszerű aláírásával kell benyújtani?
A 2. számú melléklet csatolása konzorciumi tagonként külön-külön szükséges.
Egyetem esetében csak a számára releváns nyilatkozatokat kell kitölteni? A 3. (nyilatkozat támogatási intenzitás növeléséről) és 5. sz. (Felhatalmazó levél) mellékletek nem szükséges benyújtanunk.
Igen, csak a releváns mellékletek csatolása szükséges. Amennyiben valamelyik melléklet csatolása nem releváns, ennek tényéről és indoklásáról cégszerűen aláírt nyilatkozat csatolása szükséges.
Egyetem esetében is be szükséges nyújtani a 4. sz. mellékletet (nyilatkozat a bankszámlákról)?
Igen, egyetem esetében is szükséges a 4. számú melléklet csatolása.
A beruházási költségeknél mi tartozhat a beépítés fogalmába? Az eszköz beépítéséhez szükséges helység átalakítása, átépítése, vezetékezése is elszámolható?
Igen, a beépítés fogalmába beletartozik az eszköz beépítéséhez szükséges helység átalakítása, átépítése, vezetékezése is, így a beszerzendő eszköz kapcsán ezek a költségek is elszámolhatóak.
Tekintve, hogy csak az első 6 hónapra van finanszírozási garancia és az I. ütemben kell kidolgozni a projekt részletes és végleges megvalósításához szükséges elemeket, a II. ütem pénzügyi tervezését is meg kell csinálni vagy elég azt most csak az első 6 hónapra elkészíteni (tekintve, hogy a II. ütem szakmai programja csak nagy vonalakban lesz benne a projektben, hiszen az I. ütemben dolgozzuk azt ki részletesen)?
A projekt II. ütemének teljes költségigényét (tervezet) már az I. ütemre vonatkozó Támogatási kérelem benyújtásakor csatolni szükséges, vállalva a költségigény realitását, azaz hogy a II. ütem ekkora forrásból fog megvalósulni. A II. ütemre vonatkozó pénzügyi terv részletes kidolgozása az I. ütem megvalósítása során jön létre.
A kiírásból egyértelmű, hogy most a II. ütem szakmai részéhez csak nagy vonalakban tudunk a tervezett K+F+I tevékenységet megjelölni, hiszen az I. ütemben fogjuk pontosan meghatározni ezeket. Helyes ez a megállapítás?
Az I. ütemre vonatkozó Támogatási kérelem benyújtásakor elegendő a II. ütem szakmai tartalmának tervezetét csatolni. Ennek részletes kidolgozása az I. ütem megvalósítása során megy végbe.
Van-e esély arra, hogy kapunk határidő hosszabbítást a beadásra, mert a konzorciális szerződés előkészítése/véglegesítése a partnerekkel nem egy egyszerű folyamat és nagy segítség lenne, ha kapnánk még erre időt.
A támogatási kérelmek benyújtási határidejének hosszabbítására jelenleg nem lehet számítani.
Tervezhetünk-e eszközbeszerzést az első 6 hónapra? Mi van akkor, ha csak az első 6 hónap lesz és az eszközök esetleg nem érkeznek meg?
Tervezhető eszközbeszerzés az I. ütemre vonatkozó Támogatási kérelem benyújtásakor. Amennyiben az I. ütem megvalósítására rendelkezésre álló időtartam alatt az eszközök beszerzése nem valósul meg, a Támogatói Okirat módosítására van lehetőség (a projekt fizikai befejezésére vonatkozó határidő hosszabbítása). Felhívjuk figyelmét, hogy a Támogatói Okirat módosítási kérelmének pozitív elbírálására a Támogató nem vállal garanciát. Emellett felhívjuk a figyelmét, hogy a naptári éven átnyúló hosszabbítás kiemelten kockázatosnak minősül.
Konzorciumi tagnak is be kell nyújtania az aláírási mintát, vagy csak a pályázó konzorcium vezetőjének?
Az aláírás minta benyújtása minden konzorciumi tag vonatkozásában kötelező.
A konzorciumi tag kamarai jogtanácsosa által a benyújtásnál 30 napnál nem régebben hitelesített aláírási címpéldány-másolat elfogadható? ebben az esetben is szükséges nyilatkozni arról, hogy nem történt változás az okirat adataiban?
Nem elfogadható. Az Útmutató 19. pontja alapján az aláírási minta másolat esetében közjegyző által szükséges a hitelesítés.
Az Útmutató 19. pontja szerint: „A támogatási kérelem benyújtásakor a projekt szakterületéhez kapcsolódó, legalább egy fő MA/MSc fokozatú diplomával rendelkező alkalmazott önéletrajza, vagy a releváns végzettséget és szakmai tapasztalatot tartalmazó rövid szöveges bemutatása – pályázó vállalkozás esetén, amennyiben alkalmazott kutatási vagy kísérleti fejlesztés tevékenységet végez (konzorciumi tagonként)”. Minden tag esetén szükséges beküldeni, vagy csak a pályázó vállalkozás esetén?
Minden olyan konzorciumi tag esetében szükséges a dokumentumok benyújtása, mely alkalmazott kutatási vagy kísérleti fejlesztés tevékenységet végez a projekt keretében.
A Konzorciumi együttműködési megállapodás minta 4.3 pontja kapcsán milyen e-mail címet szükséges használni?
Az imp@kti.hu e-mail cím használata szükséges.
Egy egyetem egyik tanszékének vezetője pályázatát egy bizonyos céggel szeretné konzorciumban megvalósítani, ahol konzorciumvezető is ez a cég lenne. A cégnek a lezárt 2020. évi üzleti évben 7 fő alkalmazottja volt, 2021. februártól 11 fő lesz, azonban így is mikróvállalkozásnak számít. Pályázhat-e konzorciumban ez a cég az egyetemmel és lehet-e konzorciumvezető?
Felhívjuk figyelmét, hogy a Támogatási kérelem benyújtást megelőző, előzetes értékelésére nincs lehetőség. A Támogatást igénylők körére vonatkozóan a Felhívás 3.1 pontja, emellett a pályázókkal szemben támasztott feltételekkel kapcsolatban az Útmutató 7. pontja a mérvadó.
Egyetem esetében minden támogatható tevékenység esetében 100%-os a támogatás?
Az Útmutató 3.3 pontja szerint kutató-tudásközvetítő szervezet esetében: „nem gazdasági tevékenységének támogatása esetében (amely nem minősül uniós versenyjogi értelemben véve állami támogatásnak): a maximális támogatási intenzitás 100%; gazdasági tevékenységének támogatása esetén (amely uniós versenyjogi értelemben véve állami támogatás) a vállalkozásokra érvényes szabályok szerint alakul a támogatás mértéke”.
Jól értelmezzük, hogy elegendő, ha az aláírási címpéldány hiteles másolata 90 napnál nem régebbi, tehát az eredeti aláírási címpéldány lehet régebbi, ebben az esetben nyilatkozat is csatolásra kerül a pályázati dokumentációba, miszerint változás nem történt az okiratban megjelölt adatokban?
Nem, az Útmutató 19. pontja alapján „A pályázó – a támogatási igénye benyújtásának napjától számított 90 napnál nem régebbi – hivatalos képviselőjének ügyvéd vagy kamarai jogtanácsos által ellenjegyzett vagy közjegyző által hitelesített aláírás mintája vagy ezen aláírás minta közjegyző által hitelesített másolata vagy a pályázó nyilatkozata arról, hogy ezen okirat(ok) mely 3 évnél nem régebben benyújtott pályázathoz került(ek) csatolásra”. Ennek megfelelően a 90 napnál nem régebbi aláírás mintának a (közjegyző által hitelesített) másolata fogadható el. Kapcsolódó nyilatkozat (miszerint változás nem történt az okiratban) a támogatási kérelem benyújtását megelőző 30 napnál korábban kiállított okiratra vonatkozik.
Jól értelmezzük, hogy 1 ember önéletrajza szükséges, aki a konzorciumvezető részéről vezeti a projektet?
Projektvezető esetében igen, 1 fő önéletrajzának benyújtása szükséges a konzorciumvezető részéről.
Jól értelmezzük, hogy a De minimis nyilatkozat (Útmutató 2. számú melléklete) csak a konzorciumvezetőnek kell kitölteni?
Nem, minden konzorciumi tag esetében szükséges a melléklet benyújtása.
Jól értelmezzük, hogy kisvállalkozás esetében a maximálisan megpályázható intenzitás mértéke 60% kísérlet fejlesztés esetében, azaz nincs lehetősége a 80% intenzitás elérésére?
Igen, az Útmutató 3.3 pontja szerint kísérleti fejlesztés esetén egy kisvállalkozás támogatási intenzitása maximum 60% lehet, ez is abban az esetben, ha a projekt hatékony együttműködést foglal magában és/vagy ha a projekt eredményeit széles körben terjesztik. A 80%-os támogatási intenzitás csak alapkutatás illetve alkalmazott kutatás esetében lehetséges vállalkozás esetében.”
Az IMP projekthez kapcsolódó költségvetés táblázat esetén minden félévre külön legyen egy teljes táblázat vagy elég a részletes táblázat csak az első 6 hónapra és pl. jeleznénk az alján, hogy a további félévekre mekkora hozzávetőleges összes támogatási igényünk van? Mert ennek pontos meghatározása csak a 6. hónap végén meglévő információk alapján lehetséges!
A projekt I. ütemére vonatkozóan szükséges részletes adatok benyújtása az Útmutató 6. számú mellékletében. A projekt II. ütemére vonatkozó becsült költségigény feltüntetése a Támogatási kérelem című dokumentum 33. pontjában szükséges.
Az Útmutató 19. pontjának vonatkozó része kimondja: „…vagy a pályázó nyilatkozata arról, hogy ezen okirat(ok) mely 3 évnél nem régebben benyújtott pályázathoz került(ek) csatolásra”. Lehetséges ilyen nyilatkozat csatolása a pályázathoz aláírási címpéldány helyett, abban az esetben, ha a 3 évnél nem régebben benyújtott pályázat nem a KTI-hez, hanem más hazai támogatóhoz (pl.: NKFIH) került benyújtásra és vele együtt az aláírási címpéldány is?
A kérdésben említett lehetőség kizárólag jelen, Innovatív Mobilitás Program című pályázati felhívás keretein belül korábban benyújtott dokumentumra vonatkozik. Ennek megfelelően nem elfogadható más hazai támogatóhoz benyújtott dokumentumra vonatkozó nyilatkozat, illetve az esetlegesen a Közlekedéstudományi Intézet számára, egyéb pályázati felhívásra benyújtott aláírás mintára vonatkozó nyilatkozat sem elfogadható.
Az 1. számú mellékletet be kell-e nyújtania minden konzorciumi tagnak külön-külön vagy elég csak a konzorcium vezető részéről megtenni ezt?
Az 1. számú melléklet (Nyilatkozat mérföldkövekről) benyújtása projekt szinten szükséges, tehát elegendő a konzorciumvezető részéről benyújtani a dokumentumot. Emellett a „Megvalósítani tervezett eredmény leírása” oszlopban kérjük feltüntetni, hogy az adott mérföldkőhöz tartozó feladatok elvégzésében pontosan mely konzorciumi tag(ok) vesz(nek) részt.
A támogatási kérelemben szereplő 41. pontban (Monitoring mutatók) szereplő vállalások az I. és II. ütemre együttesen értendők? Vagyis már a II. ütemre is meg kell tenni itt a vállalásokat?
Azon Monitoring mutatók esetében, amelyek teljesítését már az I. ütem végrehajtása során is vállani tudják, ott szükséges ezek mutatók teljesítésének vállalása illetve ezen értékek feltüntetése a Támogatási kérelem című dokumentumban. Azon Monitoring mutatók esetében, amelyek teljesítése csak a II. ütemben lehetséges, ott az I. ütem megvalósítása során szükséges vállalni ezen vállalások kidolgozását illetve ennek a tényét a Támogatási kérelem című dokumentumban szükséges szintén feltüntetni az adott Monitoring mutatóra vonatkozóan.