BEMUTATKOZÁS
A járműipar globális átalakuláson megy keresztül, a jövő közlekedésének meghatározó elemei pedig a magasan automatizált és a hálózatba kapcsolt, valamint az elektromos hajtású járművek és intelligens közlekedési rendszerek lesznek. Ebben a folyamatban a járműipari, valamint az információs és kommunikációs technológiák kulcsszerepet fognak játszani, alapvető gazdasági és társadalmi változásokat eredményezve.
A Mobilitás Kutatóközpont feladata a jövő közlekedési rendszereinek, illetve az ezeket megalapozó technológiai törekvéseknek a feltérképezése, a rendelkezésre álló szakértelem rendszerezése, továbbá a hazai és nemzetközi szakmai együttműködések szorgalmazása, az ezekben történő szerepvállalás. A kutatóközpont célja, hogy tudományos munkájával hozzájáruljon a hálózatba kapcsolt és automatizált, valamint az elektromos hajtású járművek társadalmi és gazdasági hatásainak optimalizálásához, továbbá a technológiai előrehaladás pozitív hozadékaként a közlekedés biztonságának folyamatos javulásához és közlekedés környezeti hatásainak mérséklődéséhez.
SZAKTERÜLETEINK
Magyarország járműiparban betöltött szerepének, a vezető nélküli, valamint az elektromos hajtású járművek fejlesztésében és gyártásában való magyar részvétel további erősítése, ezen járművek magyarországi elterjedését segítő folyamatok, kezdeményezések szakmai támogatása.
A hálózatba kapcsolt és automatizált járművek közlekedését elősegítő C-ITS megoldások kutatása.
Az úthálózat C-ITS irányba történő fejlesztésével kapcsolatos hazai és nemzetközi koordinációs, szabványosítási és K+F feladatok ellátásában való részvétel.
A hálózatba kapcsolt és automatizált járművek tesztelésének és jóváhagyási folyamatainak vizsgálata, fejlesztése.
A Mobilitás Platform adminisztratív feladataiban való közreműködés, háttértámogatás, a Platform munkacsoportjaiban folyó munka koordinációjában való részvétel.
A hálózatba kapcsolt és automatizált járművek tesztelését és közlekedését szabályozó jogalkotás szakmai támogatása, az érintett ipari szereplőkkel való konzultáció.
A hálózatba kapcsolt és automatizált járművek közlekedésbiztonságra gyakorolt hatásának vizsgálata.
Az automatizált járművek irányításához szükséges helymeghatározási és környezetérzékelési módszerek kutatása.
Járműlokalizációhoz használt, nagy pontosságú térképi adatbázisok előállításához, karbantartásukhoz és közzétételükhöz szükséges eljárások kutatása, felmérési és adatfeldolgozási technológiák vizsgálata, valós közlekedési környezet virtuális szimulációja.
Járművek funkciófejlesztéséhez használt szimulációs vizsgálatok, eljárások fejlesztése.
A közlekedést érintő kiberbiztonsági kérdések vizsgálata,
Hazai és külföldi szakkonferenciákon való részvétel, együttműködés a tématerületen jártas szervezetekkel, intézményekkel, vállalatokkal és az így kialakuló tudásbázis összefogása, fejlesztése.
Hálózatba kapcsolt és automatizált járművek közlekedésével foglalkozó nemzetközi szervezetekben, munkacsoportokban a magyarországi álláspont képviselete, szakértői tevékenység ellátása.
Hazai és nemzetközi pályázatokon való részvétel elősegítése, szakmai támogatása.
Konferenciák, szakmai továbbképzések, versenyek szervezése.
A hálózatba kapcsolt és automatizált járművekhez kapcsolódó közérdekű és közcélú tájékoztatás, kommunikáció.
KAPCSOLAT
KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft.
MOBILITÁS KUTATÓKÖZPONT
1119 Budapest, Than Károly u. 3-5.
(+36 30) 662 2981
(+36 1) 371 4436
hesz.matyas@kti.hu