BEMUTATKOZÁS
A közlekedés fenntarthatósága egyre komolyabb hangsúlyt kap, ez mind az EU szintű, mind a hazai közlekedéspolitika egyik legfontosabb feladata és célja. A közlekedés fenntartható volta mind a közvetlen környezetterhelés, mind az erőforrás-felhasználás tekintetében az igények optimális kielégítésén ugyanakkor az igénybevett terület, energia, költség minimálásán múlik. A hazai járműállomány különböző szegmeseinek egyedi adottságai, valamint az intenzív forgalmi terhelésekből adódó összegződő terhelés komoly hátrányt jelent egyes, főként városi területeken, az ott megjelenő légszennyezés és zajterhelés következtében. Emellett megjelenik az ÜHG klímaváltozást okozó környezeti hatása, amely szintén feszegeti a fenntarthatóság határait. A közlekedés energiahatékony és úgynevezett karbon-semleges megoldásainak keresése és megvalósítása alapvető feladat az elkövetkező évtizedben, évtizedekben. Ugyancsak alapvető – különös tekintettel a zajterhelésnek az emberi szervezetre gyakorolt járulékos hatásai miatt – a lakott területek zajterhelésének mérséklése, a városok élhető voltának érdekében.
E fenti célok elérése érdekében végzi tevékenységét a központ területén működő Levegőtisztasági és Járműtechnikai, valamint a Közlekedésakusztikai Osztály.
SZAKTERÜLETEINK
A Központ a közlekedés-környezeti terhelések két jelentős részterületén, a légszennyezők és a zaj- és rezgésterhelések hatásainak vizsgálata és megelőzése területein végzi tevékenységét. Feladatai közé tartoznak közlekedés-környezetvédelmi kutatási-fejlesztési feladatok, tudományos megalapozott döntés-előkészítő tevékenység, hazai és EU szintű jogi szabályozások előkészítése.
További feladat a közlekedés-környezetvédelemmel összefüggően mind a levegő-, mind a zajszennyezésből adódó környezetterhelések nemzetközi kötelezettségekből adódó monitoring feladatainak végrehajtásában, illetve előkészítésében való részvétel. Ezen túl a Központ közreműködik a környezeti fenntarthatóságot, illetve a közlekedési eredetű zajterhelés és légszennyezettség mérséklését célzó projektek kidolgozásában és megvalósításában.
Az Innovációs és Technológiai Minisztérium részére a Központ látja el a szakértői feladatokat a közlekedés-környezeti szakterületen, ezen túl közlekedésinformatikai (térinformatikai) rendszerek fejlesztését, üzemeltetését végzi.
A központhoz tartozóan mérési, vizsgálati tevékenységet folytat három szakterületen:
Motoremissziós/levegőtisztasági laboratóriumban (NAH akkreditált tevékenységek)
Közlekedés-eredetű zajterhelések helyszíni mérése
Jármű-műszaki vizsgálóállomás
A laboratórium vizsgálati tevékenységét az alábbi területeken fejti ki:
Gépjárművek és gépjármű motorok típusvizsgálati előírások alapján történő károsanyag-kibocsátás, tüzelőanyag-fogyasztás és teljesítmény mérése
Gépjármű motorok üzemi jellemzőiben az élettartam során bekövetkező változások vizsgálata
Kipufogógáz-károsanyag tartalmának vizsgálata mintavétellel, gázelemzéssel
Tüzelő- és kenőanyagok motortechnikai és levegőtisztaság-védelmi jellemzőinek vizsgálata
Kipufogógáz utókezelő rendszerek (katalizátorok, részecskeszűrők) vizsgálata
Alternatív tüzelőanyagok, biotüzelőanyagok vizsgálata, alkalmazási területei
Klímakamrában szélsőséges hőmérsékletek mellett (-30°C-tól +60°C-ig) elvégezhető vizsgálatok, pl. hidegindítás vizsgálat, beltéri klíma hatékonyság vizsgálata
KAPCSOLAT
KTI Közlekedéstudományi Intézet Nonprofit Kft.
FENNTARTHATÓ KÖZLEKEDÉS KUTATÓKÖZPONT
1119 Budapest, Than Károly u. 3-5.
(+36 1) 371 5935
suri@kti.hu