CROSUSMOB Interreg Europe

A CROSUSMOB (Fostering Cross Border Sustainable Mobility) Interreg Europe együttműködési program projektpartnerei kölcsönösen megismerik az EU különböző országaiban, régióiban működő hasonló témában megvalósuló fejlesztéspolitikai eszközök (vagyis nemzeti, regionális és helyi fejlesztési programok) végrehajtásának tapasztalatait, majd ezek alapján konstruktív javaslatokat fogalmaznak meg, a saját régiójukban (országukban, településükön) működtetett fejlesztési program kezelői felé. A projektnek releváns szakpolitikai eredményt kell elérnie, amelyet európai léptékben adaptálhatóság jellemez, továbbá tanulási lehetőséget kínál más tagállamok vagy régiók számára. Ezek az Európa különböző részeiből származó, a regionális közlekedési kérdések javítását célzó bevált gyakorlatok a 2028-ban kezdődő programozási időszak fejlesztéseit alapozhatják meg.

A KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet (KTI), mint szakpolitikai támogató állami háttérintézmény, hasznos szakmai és szakpolitikai tanácsokkal, ajánlásokkal tudja ellátni a hazai operatív programokat tervező és kezelő hatóságokat, amelynek révén növekedhet az elbírált projektek hatékonysága és társadalmi-gazdasági hasznossága. A CROSUSMOB projekt a határon átnyúló közforgalmú személyszállítás elősegítése érdekében a fő hazai közlekedésstratégia dokumentum (NKS) releváns részeinek felülvizsgálatához és továbbfejlesztéséhez járul hozzá.

Az Európa más részein szerzett ismereteket a KTI elsődlegesen a minisztérium, az önkormányzatok és az állami tulajdonú közlekedési vállalatok számára végzett egyéb releváns tevékenységeiben fogja kamatoztatni. A KTI számos olyan kétoldalú együttműködésben is aktív, ahol a projekt jó gyakorlatairól szerzett ismeretek szinergiákat teremthetnek más projektekkel, kezdeményezésekkel, és hatékonyan segíthetik az érdekelt feleket a nagyobb léptékű infrastrukturális, valamint gördülőállomány-beruházások alátámasztásában. Ezáltal a közforgalmú közlekedés vonzereje növekedne, ami összhangban van az elérendő általános közlekedéspolitikai célokkal. A KTI rendszeresen részt vesz képzési, oktatási kampányokban, valamint, nemzetközi tudományos konferenciákon, így az együttműködésből származó tudás hozzáadott értéket jelenthet a nagyközönség és a szakmai közönség számára.

A projekt hazai szakpolitikai eszköze a Magyar Kormány által 2014-ben elfogadott Nemzeti Közlekedési Infrastruktúra-fejlesztési Stratégia (NKS) valamint az ahhoz kapcsolódó jelenleg zajló felülvizsgálat (Nemzeti Közlekedési Infrastruktúra-fejlesztési Stratégia felülvizsgálata) határon átmenő közlekedéssel kapcsolatos részei. Az NKS felülvizsgálatával egy korszerű, a 21. sz. harmadik évtizedének gazdasági, társadalmi kihívásaira válaszoló, az Európai Unió közlekedési politikájával koherens, aktív, környezetbarát, a 2028-2034 közötti Európai Uniós programozási időszak fejlesztéseit megalapozó közlekedési stratégia megalkotása a cél.

Az Európai Unió célkitűzéseihez való minél szélesebb körű illeszkedés, valamint a még hiányzó IKOP Plusz feljogosító feltételek mielőbbi teljesíthetősége érdekében az NKS felülvizsgálata két ütemben valósul meg. Az első ütem célja az NKS felülvizsgálata és kellő mértékig kiegészítése, hogy a szükséges megalapozást megadhassa a jelen programozási időszak EU támogatásból megvalósuló közlekedésfejlesztési projektjeinek, és ezt az Európai Bizottság számára is egyértelműen be tudja mutatni. A második ütem célja pedig az NKS felülvizsgálatával a helyébe lépő, teljes körű, új Nemzeti Közlekedési Stratégia megalkotása, ami a jelenlegi hazai és a hazai hálózatot érintő nemzetközi mobilitási igények figyelembe vételével összközlekedési megoldást ajánl a jövőbeli, prognosztizált mobilitási igények kezelésére, miközben javaslatokat tesz a közlekedést érintő különféle problémák kezelésére, mindezt a közlekedési rendszer működtetésére és fejlesztésére fordított források optimális felhasználása mellett.

A projekt időtartama 36 hónap és további 12 hónap monitoring időszak (2024. április 1. – 2028. március 31. között); az előrehaladásáról és eseményeiről rendszeresen tájékoztatást adunk majd. A projekt a Magyar Állam és az Európai Unió társfinanszírozásával valósul meg.

További információ: https://www.interregeurope.eu/crosusmob