Nemzetközi projektek
Transport Research Arena 2026: Budapest (TRA2026)
A közlekedési ágazat a gazdasági növekedés, a társadalmi fejlődés és a kulturális együttműködés kulcsfontosságú tényezője, mivel az emberek, az áruk és az ötletek összekapcsolásával elősegíti az együttműködést, a jólétet és a haladást Európa-szerte (és azon túl). Ugyanakkor az ágazatnak szembe kell néznie a fenntarthatósággal és a környezeti hatásokkal kapcsolatos kihívásokkal, amelyek folyamatos figyelmet és befektetéseket igényelnek a kutatásba, fejlesztésbe és innovációba a fenntarthatóbb megoldások megteremtése érdekében. Az ilyen megoldások megfogalmazásához időről időre meg kell vitatni a célkitűzéseket és perspektívákat, a kutatási ötleteket és eredményeket, a technológiai és ipari fejlesztéseket. A hatásos előadások és informatív viták keretének megteremtése kulcsfontosságú az olyan koherens és holisztikus stratégiák és intézkedések elindításához vagy megalapozásához, amelyek az Európai Uniót egy fenntarthatóbb és felelősségteljesebb közlekedési ágazat megvalósítása felé terelik.
A fentiekkel összhangban a TRA2026 projekt támogatást nyújt egy nagy horderejű európai közlekedési konferencia (Transport Research Arena) megvalósításához, amely az elmúlt két évtizedben egyedülálló platformmá vált a kutatók számára, hogy megosszák eredményeiket, hozzájáruljanak a tudás áramlásához és munkájuk lehetséges gyakorlati alkalmazásához. A TRA2026 lehetőséget teremt a kutatók, a politikai döntéshozók, az ipar képviselői, a szakemberek és más érdekelt felek közötti hatékony eszmecserére a közlekedési ágazatban és azon kívül. A TRA konferenciát kísérő, bemutatókkal, interaktív terekkel és ülésekkel, valamint szakmai látogatásokkal tarkított kiállítás célja, hogy bemutassa a fejlett kutatási projekteket, csúcstechnológiás prototípusokat, innovatív szolgáltatásokat és termékeket, amelyeket a látogatókkal való interakcióra terveztek, ezáltal közelebbről megismertetve a közlekedési ágazatot a polgárokkal és a végfelhasználókkal, javítva a kapcsolatot a közlekedési és mobilitási ágazat különböző szereplői között. A közlekedéssel kapcsolatos kutatások és a tanulmányok vonzerejének és láthatóságának növelése érdekében az innovatív közlekedési koncepciókkal foglalkozó, hagyományosan a TRA konferenciákhoz kapcsolódóan megrendezésre kerülő TRA Visions verseny a korábbiaknál szorosabban fog integrálódni a TRA2026 konferencia programjába.
A 2026 májusában, Budapesten megrendezésre kerülő TRA2026 konferencia a „Re-generáció a közlekedésben” gondolatát járja körül. Számos tényező – többek között a demográfiai trendek (pl. elöregedő társadalom, népességnövekedés), az új technológiák (pl. digitalizáció, összekapcsolt rendszerek), a munkaerőpiac közelgő változásai (pl. mesterséges intelligencia, autonóm járművek), az energetikai átmenet (pl. alternatív energiaforrások, elektromos és hidrogénüzemű járművek), az éghajlatváltozás és a környezetvédelmi aggályok (pl. az éghajlatváltozás mérséklésére irányuló szakpolitikák, aktív mobilitás) – ösztönzik az új generációs megoldások szükségességét a közlekedési ágazatban. A generációváltás a közlekedésben a következőkben nyilvánul meg: elérhetőség, hozzáférhetőség és inkluzivitás, felhasználó-központú tervezés, személyre szabott mobilitási megoldások, átképzés és adaptivitás, új munkalehetőségek, rugalmas munkarend, fenntartható közlekedéstervezés, intelligens infrastruktúra, innovatív üzleti modellek, valamint a hatóságok, a kutatóintézetek, a technológiai vállalatok és a start-up vállalkozások közötti együttműködés.
A TRA2026 konferencia szakmai előkészítését egy kilenc tagú nemzetközi konzorcium végzi:
- KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet,
- Magyar Közút,
- Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME),
- Budapesti Közlekedési Központ (BKK),
- Közlekedéstudományi Egyesület (KTE),
- Széchenyi István Egyetem (társult partner),
- Közlekedéskutató Intézetek Európai Konferenciája (ECTRI),
- Európai Nemzeti Közúti Kutató Laboratóriumok Fóruma (FEHRL),
- Dublini Egyetem (University College Dublin).
A projekt koordinátora a KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft. A KTI felelős a projektmenedzsmentért és koordinációért.
Főbb adatok a projektről:
Projekt neve: Transport Research Arena 2026: Budapest (TRA2026)
Projekt azonosító: 101147335
Vezető partner: KTI Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft.
Finanszírozó program: A projekt az Európai Bizottság Horizont Európa keretprogramból (HORIZON), az Európai Unió finanszírozásával valósul meg.
EU támogatás: 1,46 millió EUR
A projekt kezdete: 2024. április 1.
A projekt vége: 2026. szeptember 30.
A projekt időtartama: 30 hónap
Projektfelelős a KTI-ben: dr. Munkácsy András (Közlekedésfejlesztési Kutatóközpont)