A Building Information Modeling (BIM) európai uniós szakemberek kétnapos szakmai találkozójának hazánk adott otthont. A KTI és az ÉMI szervezésében megvalósult EU BIM Task Group workshop résztvevői a BIM nemzeti szintű bevezetésének tapasztalatait, valamint a BIM alkalmazásához kapcsolódó képzési és oktatási módszereket vitatták meg. A kétnapos konferencia nyitónapján a szakemberek meglátogatták a Várban a Nemzeti Hauszmann Program megépült és építés alatt álló helyszíneit, a műhelymunka pedig az ÉMI Nemzeti Mintaházpark és Látogatóközpontjának látogatásával zárult. A nemzetközi esemény szervezésében kulcsszerepet töltöttek be a KTI-n belül működő BIM Kompetencia Osztály munkatársai, akik nemcsak szervezőként, de aktív résztvevőként is hozzájárultak a rendezvény sikeréhez.
A digitalizáció társadalmi, környezeti és gazdasági előnyei jól ismertek, az építésgazdaság mégis az ipar egyik legkevésbé digitalizált területe, ugyanakkor a legnagyobb hulladéktermelő ágazat.
A BIM, azaz az épületinformációs modellezés (Building Information Modelling) az építőipari ágazat digitalizációja, mely jelentősen növelheti az iparág hatékonyságát, így a növekedés és a versenyképesség motorja lehet. A BIM módszertan olyan technológiák, folyamatok és irányelvek összessége, amely lehetővé teszi egy létesítmény tervezésében, kivitelezésében és üzemeltetésében érdekelt szereplők virtuális térben történő együttműködését. A BIM a tervezési és építési folyamatok digitális modellezése mellett egyre több területen képes növelni a hatékonyságot és csökkenteni a költségeket. A szemléletmód lényege, hogy a 3D-s térbeli modellhez kapcsolódóan számos további információt tartalmaz, ami segíti a tervezők és a megrendelők munkáját, a kivitelezés során pedig jelentősen hatékonyabbá teszi a folyamatokat, jelentős mértékben csökkentve ezzel az építőanyag-hulladékot is.
A BIM, mint a „digitalizált építés” használatának elterjesztésére jött létre az EU BIM Task Group, melyben az uniós országok állami beruházási szervezeteinek delegált BIM szakértői tevékenykednek az ipar fenntarthatóbbá és versenyképesebbé tételén. A munkacsoport tagjai évente több alkalommal találkoznak, hogy workshopokon, kerekasztal beszélgetéseken osszák meg egymással saját tapasztalataikat, illetve ajánlásokat fogalmazzanak meg a döntéshozóknak a BIM kapcsán.
2024. november 6-án és 7-én Budapest, illetve Szentendre adott otthont az EU BIM aktuális találkozójának. Az esemény fókuszában a BIM nemzeti szintű bevezetésének tapasztalatai, valamint a BIM alkalmazáshoz kapcsolódó képzési és oktatási lehetőségek álltak. Az esemény az Építésügyi Minőségellenőrző Innovációs Nonprofit Kft (ÉMI) és a Magyar Közlekedéstudományi és Logisztikai Intézet Nonprofit Kft (KTI) szervezésében valósult meg.
„Az építési beruházások szabályozását megreformáló intézkedések, jogszabályok is célul tűzték ki a BIM szemléletű beruházáselőkészítés bevezetését az állami építési munkálatok esetében. 2019-ben már megjelent a BIM-re vonatkozóan az ISO szabvány, 2023-ban a hazai építésügyi törvénybe is bekerült a BIM-szabályozás, idén ősszel pedig a BIM alkalmazására vonatkozó részletszabályozás is elkészült. A kialakítandó keretrendszer egységes, átlátható struktúrát kíván teremteni, a jobban és hibamentesen előkészített beruházások indításával a jövőben hatékonyabb építésgazdasági folyamatokat vár a piac minden érintett szereplőjétől. A magyar szabályrendszer végleges kialakítása még folyamatban van, az ÉMI és a KTI munkatársai a nemzetközi tapasztalatok és trendek tanulmányozásával dolgozzák ki a magyar ajánlásokat és elveket, amelyek követik az európai országok hasonló kezdeményezéseit. A legjobb uniós jógyakorlatok megismerésének egyik leghatékonyabb formája ez a rendszeres, egy-egy szűkebb területet fókuszba helyező EU BIM munkacsoporti találkozó” – mondta el hazai workshop kapcsán Mayer András, a KTI ügyvezetője és az ÉMI vezérigazgatója.